2011. január 19., szerda

Brabdenburger Tor - Brandenburgi kapu



















Berlin egyik ikonikus épületébe véletlenül botlottam bele, miután a Reichstagot nem tudtam megnézni a rendőri lezárások miatt.


"A korai klasszicista építmény, a város és egyben Németország jelképe. A kaput Carl Gotthard Langhans építette 17881791 között II. Frigyes Vilmos porosz király rendeletére. A
brandenburgi kapu 26 méter magas, 65,5 méter széles és 11 méter mély klasszicista homokkő-építmény, amelyet az athéni Akropolisz-beli Propülaia mintájára alakítottak ki. A kapunak két kapuháza és öt kapunyílása van, amelyek közül a középső valamivel szélesebb. Mindkét oldalon hat-hat 15 méter magas dór oszlop áll, amelyekkannelúrája ión stílusú. Az oszlopok átmérője a talapzatnál 1,75 méter.

(...) A brandenburgi kapu jelentette a határt Kelet-Berlin és Nyugat-Berlin között és egyúttal a Varsói Szerződés és a NATOországai között. A német újraegyesítésig a hidegháború jelképe volt, majd 1990 után Németország és Európa újraegyesítésének szimbóluma lett."





















A kapu ma is fontos szimbólum. Nem véletlen, hogy este ide szerveztek tüntetést a Berlinben élő tunéziaiak. A transzparensek feliratai szerint szabadságot és demokráciát szeretnének kivívni (vagy inkább szolidaritást vállaltak Tunéziában élő honfitársaikkal). A kb. száz résztvevő tuniszi zászlókkal és Tunézia feliratot formázó mécsesekkel hívta fel magára a feigyelmet. A tüntetőket szerintem közel ugyanennyi rendőr biztosította. A meglepő csak az volt, hogy a leginkább kalasnyikovhoz hasnoló fegyverekkel is ácsorgott néhány (egyébként az útbaigazításban nagyon segítőkész, angolul beszélő!) katona.